4.6 Stavíme si robota

4.6.1 Pokročilejší nastavení
4.6.2 Vlastní plugin

Uvedeme si opět příklad, jak vytvořit vlastního ChatBota s nějakými funkcemi navíc. Existují drobné rozdíly mezi ChatBotem pod Linuxem a Windows, ale ty není těžké odladit.

Není nutné začínat na zelené louce. Existuje spoustu volně přístupných knihoven a COM objektů snad pro každý programovací jazyk, takže když člověk dobře hledá, měl by už s čím začít. V našem případě si stáhneme kompletní zdrojáky ChatBota v Perlu z CVS http://www.jabberstudio.org/cgi-bin/viewcvs.cgi/chatbot/. Perl je skriptovací jazyk, takže není nutné tyto zdrojáky nijak kompilovat. Stačí si stáhnout Perl jako takový, přes nějž to budeme pouštět. Postačí jednoduchý ActivePerl, volně stažitelný např. z http://www.activestate.com/Products/ActivePerl/. Po jeho instalaci a restartu (o který ovšem nebudete automaticky požádáni, musíte na to pamatovat) jej budete moci spustit odkudkoliv prostým zapsáním příkazu "perl".

Takže teď máme všechno potřebné, pojďme se podívat, jak to rozchodit. Založme si nový Jabberský účet nebo použijme stávající. Konfigurace ChatBota je uložena v config.xml, takže jej otevřeme a hned na začátku vyplníme informace o přihlašovacím serveru a účtu:

<jabber>
  <username>Netvorek</username>
  <password>*****</password>
  <resource>Robot</resource>
  <server>njs.netlab.cz</server>
  <port>5222</port>
  <connectiontype>tcpip</connectiontype>
  <ssl>0</ssl>
 </jabber>

A to by mělo být vše. Zadáním příkazu "perl chatbot" z adresáře vašeho ChatBota se robot spustí. Napíšeme-li mu pak zprávu !jc masterpassword mistnost server nick, připojí se po jménem nick do konference mistnost@server a zapíše příslušná data do channels.xml, aby se tam připojil sám po příštím spuštění.

Tak a tím máme fungujícího robota. V další sekci si povíme o určitých tricích.