4.5 WebBot

WebBotem tu budeme označovat utilitu webového rozhraní. Umožňuje na stránkách zobrazovat status uživetele, stejně jako odesílat zprávy.

Ad jedna, použijme třeba jabstatus@njs.netlab.cz. Použití je velice jednoduché. Prostě přidejte do zrdojáku své stránky na příslušné místo kód <img src="http://netlab.cz/status/?jid=JID&ib=Typ obrázků"/>, kde JID je JID kontaktu, jehož status chceme vidět a Typ obrázků (= ramb / ugly / psi / gabber) je výběr, jaký styl má stavová ikonka mít. V okamžiku, kdy poprvé spustíte tuto stránku, se danému uživateli zobrazí autorizační požadavek a po jeho přijetí se přidá uživatel jabstatus do jeho rosteru, aby jej mohl kdykoliv smazat. Důvod je ten, že jak jsme zmínili v kapitole o filosofii Jabberu, je zde kladen důraz na respektování soukromí a pokud někdo nechce mít zobrazebou svou přítomnost na webových stránkách, prostě jeho přítomnost zobrazena nebude.

Ad dvě, k odesílání zpráv z internetu je možné použít třeba bránu na http://njs.netlab.cz/cz/main, kam zadáte JID adresáta, označení odesílatele, a samozřejmě tělo zprávy.

Obrázek 4.5. WebBot na mé osobní stránce

WebBot na mé osobní stránce