3.1.1 Linux

Tato sekce je převzata z článku Michala Švamberga - svamberg (zavináč) civ (tečka) zcu (tečka) cz na serveru http://www.root.cz.

Server Jabbera lze získat jako balíček některých distribucí nebo jako předkompilovaný archiv. Vzhledem k tomu, že jsem s předkompilovanými binárkami měl nějaké problémy a kompilace ze zdrojových souborů byla oproti očekávání zcela bezproblémová i na starších systémech, budu se nyní zabývat kompilací serveru a jeho agentů.

Kompilace serveru

Správná kompilace vyžaduje knihovny libpth, libdl a libresolv. Všechno jsou to relativně základní knihovny a neměl by být problém je případně doinstalovat pro vaši distribuci. Pokud chcete používat SSL, očekává se, že budete mít nainstalovány potřebné knihovny i s příslušnými hlavičkovými soubory.

Po kompilaci se vytvoří v adresáři jabberd očekávaný démon - jabberd. V dalších adresářích jsou pak knihovny (přípona .so), které budeme ještě potřebovat.

Pro každého agenta (službu či transportní vrstvu) najdete v archivu soubor, ve kterém je uvedeno, jak jej zkompilovat a nastavit. Protože v našich zeměpisných šířkách se nejvíce prosadilo ICQ, je zde ukázkově uveden právě tento agent. Ostatní agenti se kompilují a konfigurují velmi podobně.

Kompilace ICQ agenta

Pro kompilaci jsou obvykle potřeba ty knihovny, které jsme použili při kompilaci serveru, což ale nemusí platit pro všechny agenty (zvláště pro ty starší). Tímto postupem nám vznikne dynamicky připojitelná knihovna icqtrans.so, kterou později použijeme.