2.1.7 Konference

Konference, tedy skupinový rozhovor, je vlastně speciální typ rozhovoru. Stejně tak okno konference je speciální typ okna rozhovoru. V tomto odstavci se proto zaměříme hlavně na popis rozdílů od okna rozhovoru.

Obrázek 2.41. Okno konference

Okno konference

První, čeho si asi všimneme, je seznam uživatelů ve sloupci vpravo. Moderátoři mají u svého jména červený ksichtík. Jinak barvy účastníků jsou voleny na straně klienta, takže jiný uživatel uvidí tento seznam úplně jinak. Pod seznamem je pole pro výběr zobrazovaného stavu.

Další změny se týkají menu. První je groupchat. Volbu Povolit ENTER již známe. Změnit předmět slouží ke změně tzv. topicu konference, pokud ovšem na to máme právo. Změnit přezdívku slouží ke změně našeho nick v této konkrétní konferenci. Smazat, Uložit jako, Tisk a Zavřít již také známe z menu rozhovoru, Nastavení nám zpří­­­stupní karty Zprávy a Groupchat z Nástrojů Hlavního menu. Nové jsou volby Přidat k oblíbeným, které vloží identifikační údaje konference do záložek (bookmarks) a autologin, které ji vloží do seznamu konferencí, do nichž se klient automaticky přihlašuje při navázání (i po výpadku) spojení.

Menu messages už také známe, zobrazí nám historii předešlých zpráv podle časů.

Menu Pozvat nám ukáže seznam všech online kontaktů z rosteru podle skupin. Vybráním určitého kontaktu mu bude automaticky odeslána pozvánka do této konference.

Obrázek 2.42. Pozvánka do konference

Pozvánka do konference

Pozvaný účastník pak jen kliknutím na tlačítko OK do dané konference vstoupí.

Moderátot má k dispozici ještě menu Nástroje. Díky němu si může prohlížet seznam lidí, kteří mohou mluvit, zakázaných připojení, členů, moderátorů, správců a vlastníků. Může dále místnost zničit nebo upravit její vlastnosti pomocí tzv. Formuláře vlastníka.

Obrázek 2.43. Owner's form

Owner's form

Poznámka: Pro zvýšení přehlednosti se používá v konferenci adresování příspěvku určitému uživateli. Prostě před samotnou zprávu napíšeme "jméno:". JAJC tuto syntaxi respektuje a ulehčuje takzvaným quick-nick. V okně konference stisknete Ctrl + mezerník a ukáže se vám seznam účastníků, v němž se pohybujete šipkami nahoru a dolů nebo myší, a po vybrání určitého účastníka se tento prokopíruje do editačního pole konference.