1.3.1 Výběr klienta

Obecně se dá říci, že počáteční výběr klienta nic neznamená. Vaše data jsou uložena na serveru, takže můžete kdykoliv zcela bezbolestně přejít na klienta jiného. Někdo rád vyzkouší několik možností, než se rozhodne, jiný chce zvolit jednou a víckrát se tím nezdržovat. Pro ty je lepší zhodnotit jejich vlastnosti před samotnou instalací. Doporučuji si proto zjistit, jaký klient je dost stabilní, jaké funkce obsahuje, jak moc se drží protokolu a hlavně kolik má spokojených uživatelů. Pokud totiž budete mít skvělého klienta s mnoha komunikačními vylepšeními nad samotný prokol, nikdy tyto funkce nevyužijete, neboť vám bude chybět protějšek, který by je s vámi sdílel.

Klienta si můžete stáhnout v sekci Download (ne nutně aktuální verze) nebo přímo u autora (ne nutně stále dostupný download)- viz sekce Linky

Nechcete-li, nebo nemůžete-li stahovat žádného klienta, jsou vám samozřejmě k dispozici klienti přímo pro internetový prohlížeč.

Pokud jste si dosud žádného klienta nevybrali, navrhnu vám (ač to asi není politicky korektní) JAJC, neboť velká část této stránky bude v různých obrázcích a příkladech používat práve JAJC, takže vám to usnadní orientaci.