1.1 Co je Jabber?

Jabber je otevřený protokol pro chatování po síti. Můžete na své klávesnici psát zprávy pro vaše kamarády podobně jako mail. Na rozdíl od mailu však oni vaše zprávy okamžitě vidí na svém monitoru. Podobných chatovacích prokolů je celá řada. Asi nejznámější je u nás ICQ (i seek you), Aim, Yahoo! Messenger, MSN a podobně. Každý z těchto konkurentů je však řešen proprietálně, tzn. má svůj vlastní protokol, vlastního klienta a uzavřenou architekturu, do které nikdo nevidí.

Oproti tomu protokol Jabber je otevřený, volně přístupný, postavený na XML, bezpečný, a hlavně distribuovaný, ne centralizovaný.

Díky tomu k němu existuje celá řada serverů a celá řada klientů. S trochou znalostí se každý může postavit svůj server nebo naprogramovat klienta nebo nějakou utilitu.

Jabber je totiž víc než jen prostředí pro rychlé zasílání jednoduchých zpráv (tzv. Instant messenging - IM), ale nabízí mnoho dalších zajímavých vlastností. Mezi ty nejzajímavější patří konference (tzv. Groupchat), sluzby, roboti, jogger (deníček – tzv. weblog) atd. Díky otevřenosti si každý může naprogramovat prakticky jakoukoliv vlastnost a postavit ji nad nativním protokolem.

Obrázek 1.1. Konference

Konference